Today (11/21) is $5 Friday at Safeway!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

Today (11/21) is $5.00 Friday at Safeway! They have great buys on Kellogg’s Cereal, Tide Pods, Tide Detergent, Gain Flings, Kit & Kabooble Cat Food, Tree Top Juice and much more!

**FYI: Check out our post “It’s Over: Safeway $5.00 Friday is back to ONLY being on FRIDAY so you must go in today for these deals!**

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

A few of my favorite $5.00 Friday Deals are:

Kit & Kaboodle Cat Food, 13 lbs – $5.00

Tree Top 100% Apple Juice, 64 oz – $1.67

Gain Flings or Tide Pods, 16 ct – $5.00
- $2.00/1 Tide PODS, Gain Flings, Downy Unstopables, Bounce Bursts, or Gain Fireworks; Excludes Trial and Travel sizes, Tide PODS, 5 ct, and Gain Flings, 5 ct, Limit 1 coupon per purchase – Safeway Digital Coupon – (exp. 11/29/14)
OR $2.00/1 Tide Pods, Gain Flings, Downy Unstopables, Bounce Bursts, or Gain Fireworks; Excludes Tide Pods 5 ct, Gain Flings 5 ct, Trial and Travel Size, Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 11-16-14 RP – (exp. 12/31/14)
OR $2.00/1 Tide Pods, Gain Flings, Downy Unstopables, Bounce Bursts, or Gain Fireworks; Excludes Tide Pods 5 ct, Gain Flings 5 ct, Trial and Travel Size, Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 11-16-14 RP – (exp. 12/31/14)
OR $2.00/1 Tide Pods, Gain Flings, Downy Unstopables, Bounce Bursts, or Gain Fireworks; Excludes Tide Pods 5 ct, Gain Flings 5 ct, Trial and Travel Size, Limit 4 Like Coupons Per Household Per Day – 10-12-14 RP – (exp. 11/30/14)
OR $3.00/2 Tide Pods, Gain Flings, Downy Unstopables, Bounce Bursts, or Gain Fireworks; Excludes Tide Pods 5 ct, Gain Flings 5 ct, Trial and Travel Size, Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 11-16-14 RP – (exp. 12/31/14)
OR $3.00/2 Tide Pods, Gain Flings, Downy Unstopables, Bounce Bursts, or Gain Fireworks; Excludes Tide Pods 5 ct, Gain Flings 5 ct, Trial and Travel Size, Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 11-16-14 RP – (exp. 12/31/14)
OR $3.00/2 Tide Pods, Gain Flings, Downy Unstopables, Bounce Bursts, or Gain Fireworks; Excludes Tide Pods 5 ct, Gain Flings 5 ct, Trial and Travel Size, Limit 4 Like Coupons Per Household Per Day – 10-12-14 RP – (exp. 11/30/14)
Final Price: $3.00 each!

Tide Detergent, 46 – 50 oz liquid or 42 oz powder – $5.00
- $1.00/1 Tide Detergent, 40 oz or Larger; Excludes Trial and Travel Size, Simply, 10 oz, and Pods; Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day- $1.00/1 Tide Detergent; Excludes Trial or Travel Size and Simply; Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day
- $2.00/2 Tide Detergents or Boost; Excludes Trial and Travel Size and Pods and Simply Fresh & Clean; Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day- $2.00/2 Tide Detergents or Tide Boost; Excludes Trial and Travel Size, Pods, and Simply; Limit 4 Like Coupons Per Household Per Day, Sign-Up Required- $2.00/1 Tide Detergent; Excludes 10 oz, Tide Simply Clean & Fresh, Tide PODS, and Trial and Travel sizes, Limit 1 coupon per purchase – Safeway Digital Coupon – (exp. 11/29/14)
- $2.00/1 Tide Detergent; Excludes 10 oz, Simply Clean, Fresh, Pods, Trial and Travel Size, Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 10-26-145 PG – (exp. 11/30/14)- $3.00/2 Tide Detergent, Tide Boost, Tide to Go, Downy, or Bounce; Excludes Tide Detergent 10 oz, Downy Single Rinse, Tide Simply Clean & Fresh, Tide Pods, Downy Unstopables and Bounce Bursts, Trial and Travel Size, Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 10-26-14 PG – (exp. 11/30/14)
Final Price: $3.00 each!

Swanson Broth, 14.5 oz – $0.50
– $0.40/5 Swanson Broth Cans – 11-9-14 SS – (exp. 01/31/15)
Final Price: $0.42 each WYB 5!

Be sure to check out the full list of Safeway Coupon Deals for the rest of the $5.00 Friday deals in a printable list, PLUS the rest of the deals for the week before you leave for the store! You won’t want to miss anything while you’re there!

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!

Snack Time! Get Chex Mix For Just $0.74 Each At Safeway!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

Chex-Mix

With the holidays coming up, it is nice to have plenty of snack food around for all of the family that will be coming in! This week, you can get Chex Mix for just $0.74 each at Safeway!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

Safeway through 11/25:

Chex Mix (8.75 oz), $0.99 (With In-ad Coupon Limit 4)
-$0.50/2 Chex Mix Regular, Muddy Buddies, Popped or Extreme exp 10/10/15 (SS 11/16/14)
Final Price: $.74 each WYB 2!

You won’t want to miss the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re there! We have been finding some terrific buys this week!

chex mix sw insert q

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!

Nabisco Snack Crackers Just $1.29 at Safeway This Week!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

wheat thins

Crackers are always an easy side dish to bring along to a holiday party!  This week at Safeway you can get Nabisco Snack Crackers for just $1.29 after coupon!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

Safeway through 11/27/14:

Buy (6) Nabisco Snack Crackers, 3/$5.00
-(3) $0.75/2 Nabisco Cracker or Cookie product coupon exp. 12/31/SS 11/09/14)
Final Price: $1.29 each WYB 6! 

You won’t want to miss the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re there! We have been finding some terrific buys this week!

nabisco sw deal

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!

Arm & Hammer Cat Litter As Low as $3 at Safeway!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

cat litter

This week at Safeway, you can get Arm & Hammer Cat Litter for just $5, which is an amazing price for cat litter! This is a week-long sale, which is rare for these cat litter deals!

To make this even better, we have a couple of high value coupons to go along with it! We can score litter for only $2 a box!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

Safeway through 11/26:

Arm & Hammer Cat Litter, $5.00
-$3.00/1 Arm & Hammer Clump & Seal Litter
OR $1.50/1 Arm & Hammer Cat Litter
OR $2.00/1 Arm & Hammer Clump & Seal Cat Litter – 10-5-14 SS (exp 12/31/14)
OR $1.00/1 Arm & Hammer Cat Litter – 10-5-14 SS (exp 12/31/14)
Final Price: as low as $3.00 

You won’t want to miss the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re there! We have been finding some terrific buys this week!

clump and seal

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!

Tide Pods as Low as $3 at Safeway Friday Only!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

tide detergent (1)

Friday only, Safeway will have Tide Detergent for just $5. Use this $1/1 Tide Laundry Detergent coupon to get them for just $4! If you like Tide Pods, you can get those for even less!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

Safeway Friday Only:

Tide Laundry Detergent, $5.00
-$2.00/1 Tide Pods, Gain Flings, Downy Unstopables, Bounce Bursts, or Gain Fireworks; Excludes Tide Pods 5 ct, Gain Flings 5 ct, Trial and Travel Size, Limit 4 Like Coupons Per Household Per Day – 10-12-14 RP (exp 11/30/14)
OR $2.00/1 Tide Pods, Gain Flings, Downy Unstopables, Bounce Bursts, or Gain Fireworks; Excludes Tide Pods 5 ct, Gain Flings 5 ct, Trial and Travel Size, Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 11-16-14 RP (exp 12/31/14)
OR $1.00 off ONE Tide Laundry Detergent Printable Coupon
Final Price: as low as $3.00 each! 

You won’t want to miss the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re there! We have been finding some terrific buys this week!

tide sw

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!

Safeway Coupon Deals 11/19-11/27 + $5.00 Friday!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

safeway-logo Here are your best Safeway Deals for this week! They have great deals on Libby’s Canned Pumpkin, Lindsay Olives, Carnation Evaporated Milk, Turkey, Ham and more all week long! For $5 Friday they have some nice buys you won’t want to miss that are available Friday only!

TO MAKE YOUR PRINTABLE LIST, BE SURE TO CLICK BELOW TO SEE THE COMPLETE LIST WITH THE PRINT BOXES NEXT TO THE ITEMS.**FYI: Check out our post “It’s Over: Safeway $5.00 Friday is back to ONLY being on FRIDAY!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!

new dollar sign 2Deals with the Red dollar sign are the best deals!

unadvertised dealsDeals With the Green Cart are Unadvertised Deals!

Click here to see the complete list
Save 10% Off Groceries when you get your flu shot. Age restrictions apply. See store for details.
Multi-Item Deals
Sale Valid Friday Only

.
Kellogg’s Jif Cereal, 9.1 oz – $1.67

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $0.92
Final Price: $0.67
Buy 1; Use (1) $0.75/1 coupon; stack with (1) $0.25/1 Ibotta Rebate; May Vary By Account

.
Swanson Broth, 14.5 oz – $0.50

Includes: Select varieties

  • $0.40/5 Swanson Broth Cans – 11-9-14 SS – (exp. 01/31/15)
  • $1.00/5 Swanson Broth Cans – 11-9-14 SS – (exp. 01/31/15)
Final Price: $0.30
Buy 5; Use (1) $1.00/5 coupon
Canned Goods & Soups

.
Lindsay Ripe Olives, 5.5 – 6 oz – $1.29

With Safeway Just 4U Clip or Click, Limit 4Includes: Pitted or Sliced

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $0.79
Final Price: $0.67
Buy 2; Use (1) $1.00/2 coupon; stack with (1) $0.25/1 Ibotta Rebate; May Vary By Account
Condiments, Spice & Baking

.
Libby’s 100% Pure Pumpkin, 15 oz can – $1.77

With Safeway Just 4U Clip or Click, Limit 4

  • $0.50/2 Libby’s 100% Pure Pumpkin AND Carnation Evaporated Milk Can, 12 oz or Larger – 9-14-14 RP – (exp. 11/30/14)
  • $0.50/2 Libby’s Pure 100% Pumpkin – 9-14-14 RP – (exp. 11/30/14)
Final Price: $1.52
Buy 2; Use (1) $0.50/2 coupon

.
Nestle Carnation Evaporated Milk, 12 oz – $0.99

With Safeway Just 4U Clip or Click, Limit 4

  • $0.55/2 Nestle Carnation Evaporated Milk, 12 oz
  • $0.35/1 Carnation Evaporated Milk – 9-14-14 RP – (exp. 11/30/14)
  • $0.50/2 Libby’s 100% Pure Pumpkin AND Carnation Evaporated Milk Can, 12 oz or Larger – 9-14-14 RP – (exp. 11/30/14)
  • $0.55/2 Carnation Evaporated Milk Cans, 12 oz or Larger – 11-2-14 SS – (exp. 12/31/14)
Final Price: $0.64
Buy 1; Use (1) $0.35/1 coupon
Cookies, Snacks & Candy

.
Lindt Excellence Chocolate, 3.5 – 4.4 oz – $2.50

Includes: Select varieties

Final Price: Free
Buy 1; Use (1) FREE Shopmium Rebate; May Vary By Account
Meat, Poultry & Fish

.
Ham, Smoked Shank, per lb – $1.89

While Supplies LastIncludes: Safeway brand, Bone-In

.
Turkey, Whole, per lb

Limit 1 per household per day with an additional $150 purchase. While Supplies LastIncludes: Honeysuckle, 8 – 24 lb, Grade A, Frozen

Pharmacy

.
Delsym, 3 – 6 oz – 10% OFF

Includes: Select varieties

Produce

.
Yams, Sweet, per lb – $0.99
Click here to see the complete list

Speed Stick Gear Just $1.49 at Safeway!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

speed stick gear 2

Help your guy smell nice with this Safeway deal!  Get Speed Stick Gear deodorant for just $1.49 with this in-ad coupon and manufacturers coupon stack!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

Safeway through 11/18:

Speed Stick Gear, $3.49 with in-ad coupon
$2.00 off 1 Speed Stick Gear Deodorant Printable Coupon
Final Price: $1.49! 

You won’t want to miss the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re there! We have been finding some terrific buys this week!

 

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!

Del Monte Canned Vegetables $0.59 Each at Safeway!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

del monte coupon 2

I love when the vegetable and side dish deals start showing up for the holidays!  This week at Safeway you can get Del Monte Vegetables for just $0.49 per can with this in-ad coupon and manufacturers coupon stack.

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

Safeway through 11/18:

Del Monte Vegetables, $.59 each wyb 4 (With in-ad coupon-Limit 4)
*Reader Kathy let us know that the In-ad Coupon is actually a manufacturer coupon and not a store coupon, so it cannot be stacked with the manufacturer coupon that came in the insert. YMMV

You won’t want to miss the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re there! We have been finding some terrific buys this week!

del monte sw

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!

Safeway Coupon Deals 11/12-11/18 + $5.00 Friday!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

safeway-logo Here are your best Safeway Deals for this week! They have great buys on 7UP 2-liters, Swanson Broth, Yoplait Greek Yogurt and more all week long! For $5 Friday they  have some sweet deals you won’t want to miss! $5 Friday is always my favorite day to shop!

TO MAKE YOUR PRINTABLE LIST, BE SURE TO CLICK BELOW TO SEE THE COMPLETE LIST WITH THE PRINT BOXES NEXT TO THE ITEMS.

**FYI: Check out our post “It’s Over: Safeway $5.00 Friday is back to ONLY being on FRIDAY!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!

new dollar sign 2Deals with the Red dollar sign are the best deals!

unadvertised dealsDeals With the Green Cart are Unadvertised Deals!

Click here to see the complete list
N/A
Save 10% Off Groceries when you get your flu shot. Age restrictions apply. See store for details.
Beverages

.
7-UP or 7-UP Ten Products, 2 L – $0.59

Includes: Select varieties

Final Price: $0.26
Buy 3; Use (1) $1.00/3 Coupon

.
Florida’s Natural Orange Juice, 59 oz – $3.00

Includes: Chilled, Select varieties

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $3.00
Final Price: $1.38
Buy 1 Orange Juice & Buy 1 Dozen Eggs; Use B1G1 Free Coupon; Includes Ibotta savings + FREE Eggs; May Vary By Account
Cookies, Snacks & Candy

.
Lindt Candy Pouches, 4.12 – 5.32 oz – $3.50

Includes: Select varieties

Final Price: $1.50
Buy 1; Use (1) $2.00/1 Coupon
Dairy

.
Yoplait Greek 100 Yogurt, 5.3 oz – $1.00

Includes: Select varieties

    • $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups – 9-21-14 SS – (exp. 11/15/14)
    • $1.00/10 Yoplait Yogurt Cups – 9-21-14 SS – (exp. 11/15/14)
    • $1.00/2 Yoplait Greek or Greek 100 Yogurt – 9-21-14 SS – (exp. 11/15/14)
    • $1.00/5 Yoplait Greek or Greek 100 Yogurt – 9-21-14 SS – (exp. 11/15/14)
    • $1.00/5 Yoplait Yogurt Cups – 9-21-14 SS – (exp. 11/15/14)

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $0.50
Final Price: $0.25
Buy 2; Use $1.00/2 Coupon; stack with (1) $0.50/1 Checkout 51 Rebate; May Vary By Account

.
Yoplait Greek Yogurt, 5.3 oz – $1.00

Includes: Select varieties

  • $1.00/2 Yoplait Greek or Greek 100 Yogurt – 9-21-14 SS – (exp. 11/15/14)
  • $1.00/5 Yoplait Greek or Greek 100 Yogurt – 9-21-14 SS – (exp. 11/15/14)
Final Price: $0.25
Buy 2; Use $1.00/2 Coupon Increased to $1.50 With Safeway In-Ad Doubl’r Coupon
Frozen Foods

.
Stouffer’s Simple Dishes Entrees, 5.25 – 12 oz – $2.00

Includes: Select varieties

    • $1.00/1 Stouffer’s Entrees for One, 6 – 20 oz – 9-7-14 RP – (exp. 12/06/14)
    • $1.00/2 Stouffer’s Single Serve Products, 6 – 20 oz – 9-7-14 RP – (exp. 12/06/14)
    • $1.50/2 Stouffer’s Single Serve Products, 6 – 20 oz – 9-7-14 RP – (exp. 12/06/14)

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $1.00
Final Price: $0.75
Buy 2; Use (2) $1.00/1 Coupons; stack with (1) $0.50/2 JingIt Rebate; May Vary By Account
Meat, Poultry & Fish

.
Turkey, Whole, per lb – $0.69

Limit 1 per household per day with an additional $35 purchase. While Supplies Last.Includes: Safeway Farms, 8-24 lb, Grade A, Frozen.

Packaged Meats

.
Al Fresco Fully Cooked Chicken Sausage, 12 – 14 oz – $3.50
Final Price: $1.50
Click here to see the complete list

Ending Today! International Delight Coffee Creamer Just $2.39 with Coupon Stack at Safeway!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

international delight coupon

Safeway has an in-ad coupon making International Delight creamer just $2.89!  Match that with the new $0.50 off one International Delight Iced Coffee or Creamer products Printable Coupon that is available and you can get it for just $2.39!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

Safeway through 11/11:

International Delight Creamer 32 oz, $2.89 With In-ad Coupon (Limit 4)
$0.50 off one International Delight Iced Coffee or Creamer Printable Coupon
Final Price: $2.39 each! 

What is your favorite flavor?

You won’t want to miss the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re there! We have been finding some terrific buys this week!

international delight coupon

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!