Safeway Coupon Deals 3/4 – 3/10 + $5 Friday!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

safeway-logo Here are your best Safeway Deals for this week! They have great buys on Post Honey Bunches of Oats Cereal, Jif Peanut Butter, Whole Chicken, 7UP Ten 2-liters and more all week long! For $5 Friday there are all kinds of sweet deals you won’t want to miss! Friday is my favorite day to shop!

TO MAKE YOUR PRINTABLE LIST, BE SURE TO CLICK BELOW TO SEE THE COMPLETE LIST WITH THE PRINT BOXES NEXT TO THE ITEMS.

**FYI: Check out our post “It’s Over: Safeway $5.00 Friday is back to ONLY being on FRIDAY!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!

new dollar sign 2Deals with the Red dollar sign are the best deals!

unadvertised dealsDeals With the Green Cart are Unadvertised Deals!

Click here to see the complete list
Multi-Item Deals
Sale Valid Friday, March 6th ONLY

.
Dr Pepper Products, 12 pk 12 oz cans – $2.50

Limit 6Includes: Select varieties

Final Price: $2.00
Buy 1 Diet Dr Pepper; Use (1) $0.50/1 coupon

.
Safeway Kitchens Breakfast Bread, 16 – 22 oz – $1.67

Includes: Select varietiesStacks With 

Stacks With 

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $1.67
Final Price: $0.17
Buy 1; Use (1) $0.25/1 JingIt, (1) $0.25/1 Ibotta and (1) $1.00/1 Snap rebates; May Vary By Accounts
Breakfast & Cereal
Buy 4 Participating Post Cereals, 11 oz or larger, any flavor, Mix & Match and get a FREE Gallon of White Milk up to $5.99 Value; Excludes Organic; Limit 1 per customer, per card

.
Post Honey Bunches of Oats Cereal, 14.5 oz – $1.99
    • $1.00/1 Post Honey Bunches of Oats Whole Grain Honey Crunch, Whole Grain Vanilla or Apple Cinnamon Cereal, 14.5 oz or Larger – 2-8-15 SS (exp. 03/22/15)

Stacks With 

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $0.99
Final Price: $0.49
Buy 4; Use (4) $1.00/1 coupons; stack with (1) $0.25/1 Ibotta and (1) $0.25/1 JingIt rebate; May Vary by Account
Condiments, Spice & Baking

.
Jif Peanut Butter, 15.5 – 16 oz – $1.69

With Safeway Just 4U Clip or Click, Limit 4Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $1.69
Final Price: $1.44
Buy 1; Use (1) $0.25/1 Ibotta Rebate; May Vary By Account
Cookies, Snacks & Candy

.
7UP TEN Products, 2 L – $0.79

Includes: Select varieties

Final Price: $0.29
Buy 2; Use $1/2 Coupon
Dairy

.
Pantry Essentials Milk, gal – $2.79

Includes: 2%, 1% or Fat Free

Stacks With 

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $2.79
Final Price: $1.04
Buy 1; Use (1) $0.25/1 JingIt rebate, (1) $1.00/1 Snap rebate and (1) $0.50/1 Checkout 51 rebate; May Vary By Accounts
Meat, Poultry & Fish

.
Chicken, Whole, per lb – $0.88

Includes: Foster Farms, Local

Natural & Organic

.
Al Fresco Chicken Sausage, 12 oz – $3.99

Includes: Select varieties

Final Price: $1.99

.
Plum Organics Kids Soup, 8 oz – $2.50

Includes: Select varieties

Stacks With 

  • Buy 3-4 participating Plum Organics Products; Get $1 OFF on Your Next Order, Buy 5-6; Get $1.50 OFF on Your Next Order Plum Organics Baby Pouches – Safeway Catalina (exp. 03/22/15)
Out-of-Pocket Price: $2.50
Final Price: $1.50
Buy 3; Use (3) $1.00/1 coupons; additional savings available with Catalina
Click here to see the complete list

Safeway Coupon Deals 2/25 – 3/3 + $5 Friday!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

safeway-logo Here are your best Safeway Deals for this week! They have nice deals on General Mills Cereal, Activia Yogurt, Tillamook Cheese, Yoplait Go-gurt and more all week long! For $5 Friday you won’t want to miss the Nabisco Snak-Saks, 7Up 24-packs, Kellogg’s Cereal and plus all kinds of other great buys!

TO MAKE YOUR PRINTABLE LIST, BE SURE TO CLICK BELOW TO SEE THE COMPLETE LIST WITH THE PRINT BOXES NEXT TO THE ITEMS.

**FYI: Check out our post “It’s Over: Safeway $5.00 Friday is back to ONLY being on FRIDAY!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!

new dollar sign 2Deals with the Red dollar sign are the best deals!

unadvertised dealsDeals With the Green Cart are Unadvertised Deals!

Click here to see the complete list
Multi-Item Deals
One Day Sale, Valid Friday, February 27th ONLY

.
Nabisco Snack Saks, 8 oz – $1.00

Includes: Select varieties

  • $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 4.5 oz or Larger; DND – 1-18-15 SS – (exp. 02/28/15)
Final Price: $0.62
Buy 2; Use $0.75/2 Coupon

.
Starkist Chunk Light Tuna Pouch, 2.6 oz – $1.00

Includes: Select varieties

  • $1.00/2 Starkist Tuna Pouch Products – 1-4-15 SS – (exp. 03/01/15)
  • $1.00/3 Starkist Tuna Pouch Products – 1-4-15 SS – (exp. 03/01/15)
Final Price: $0.50
Buy 2; Use $1/2 Coupon
Bread & Bakery

.
Safeway Kitchens Butter Top Sandwich Bread, 22 oz – $1.49

Includes: White or Wheat

Out-of-Pocket Price: $1.49
Final Price: $1.24
Buy 1; Use (1) $0.25/1 JingIt Rebate; May Vary By Account
Breakfast & Cereal

.
General Mills Honey Nut Cheerios, 12.25 oz – $1.99

Includes: Select varieties

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $1.49
Final Price: $1.37
Buy 2; Use $1/2 Coupon; stack with (1) $0.25/1 JingIt rebate; May Vary By Account
Dairy

.
Dannon Activia Yogurt, 6 pk 3.1 oz – $2.00

Includes: Select varieties

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $1.00
Final Price: $0.50
Buy 1; Use $1.00/1 coupon (if included) stack with $0.50/1 coupon; May Vary By Account

.
Tillamook Cheese, 7 – 8 oz – $3.00

Includes: Select varieties; Chunk or Natural Slices; Local

Final Price: $2.00
Meat, Poultry & Fish

.
Pork, Ribs, Country Style, per lb – $1.99

Bone In, Value Pack

Produce

.
Blackberries, 6 oz – $2.50
Final Price: $2.00
Buy 1; Use $0.50/1 Coupon (If included)

.
Fresh Express Garden Salad – $1.25

Includes: Select varieties

Final Price: $0.75
Buy 2; Use $1/2 Coupon
Click here to see the complete list

Safeway Coupon Deals 2/18 – 2/24 + $5 Friday!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

safeway-logo Here are your best Safeway Deals for this week! They have nice buys on General Mills Cereal, Nature Valley Granola Bars, Mott’s Apple Juice, Downy Unstopables, and more all week long! For $5 Friday there are all kinds of great deals to pick up Friday only!

TO MAKE YOUR PRINTABLE LIST, BE SURE TO CLICK BELOW TO SEE THE COMPLETE LIST WITH THE PRINT BOXES NEXT TO THE ITEMS.

**FYI: Check out our post “It’s Over: Safeway $5.00 Friday is back to ONLY being on FRIDAY!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!

new dollar sign 2Deals with the Red dollar sign are the best deals!

unadvertised dealsDeals With the Green Cart are Unadvertised Deals!

Click here to see the complete list
Save 10% on groceries when you get your flu shot. Age restrictions apply. See pharmacy for details.
Multi-Item Deals
Buy 4 Save $4 – Mix & Match

.
General Mills Cocoa Puffs Cereal, 11.8 oz – $2.49

Includes: Select Varieties

Stacks With 

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $0.49
Final Price: $0.37
Buy 4; Use (4) $1.00/1 coupons; stack with (1) $0.25/1 JingIt and (1) $0.25/1 Ibotta rebates; includes in store offer; May Vary By Accounts

.
Nature Valley Crunchy Granola Bars, 8.9 oz – $2.49

Includes: Select Varieties

Final Price: $0.89
Buy 4; Use (4) $0.60/1 coupons; includes store savings

.
Nature Valley Protein Granola, 11 oz – $2.99

Includes: Select Varieties

    • $0.75/1 Nature Valley Protein Crunchy Granola
    • $0.75/1 Nature Valley Protein Crunchy Granola – 1-11-15 SS – (exp. 02/21/15)
    • $1.00/2 Nature Valley Protein Crunchy Granola – 1-11-15 SS – (exp. 02/21/15)
    • $0.75/1 Nature Valley Protein Crunchy Granola – 2-8-15 SS – (exp. 03/21/15)
    • $1.00/2 Nature Valley Protein Crunchy Granola – 2-8-15 SS – (exp. 03/21/15)

Stacks With 

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $1.24
Final Price: $0.74
Buy 4; Use (4) $0.75/1 coupons; stack with (1) $1.00/1 Checkout 51 and (1) $1.00/1 Snap rebates; includes in store offer; May Vary By Accounts
Sale Valid Friday Only

.
Progresso Heart Healthy Soup, 18.5 – 19 oz – $1.00

Includes: Select Varieties

  • $1.00/4 Progresso Products; Excludes Pasta Bowls – Safeway Digital Coupon – (exp. 03/15/15)
  • $0.50/1 Progresso Products; Excluding Pasta Bowl – 1-4-15 SS – (exp. 02/28/15)
  • $0.50/2 Progresso Products; Excluding Pasta Bowl – 1-4-15 SS – (exp. 02/28/15)
  • $1.00/2 Progresso Products; Excluding Pasta Bowl – 1-4-15 SS – (exp. 02/28/15)
  • $1.00/4 Progresso Products; Excluding Pasta Bowl – 1-4-15 SS – (exp. 02/28/15)
  • $0.50/3 Progresso Canned Soups – 2-1-15 SS – (exp. 03/28/15)
  • $1.00/6 Progresso Canned Soups – 2-1-15 SS – (exp. 03/28/15)
Final Price: $0.50
Buy 1; Use (1) $0.50/1 coupon
Beverages

.
Mott’s Apple Juice, 64 oz – $2.00

Includes: Select varieties

Final Price: $1.00
Buy 1; Use (1) $1.00/1 coupon
Bread & Bakery

.
Oven Joy Sandwich Bread, 22 oz – $0.99

Includes: White or Wheat

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $0.99
Final Price: $0.49
Buy 1; Use (1) $0.25/1 JingIt rebate and (1) $0.25/1 Ibotta rebate; May Vary By Accounts
Canned Goods & Soups

.
Barilla Ready Meals, 9 – 12 oz – $2.00

Includes: Select varieties

  • $0.75/1 Barilla Italian-Style Entrees – 2-1-15 RP – (exp. 03/29/15)
  • $1.00/1 Barilla Italian-Style Entrees – 2-1-15 RP – (exp. 03/29/15)
  • $1.00/2 Barilla Italian-Style Entrees – 2-1-15 RP – (exp. 04/26/15)
Final Price: $1.00
Buy 1; Use (1) $1.00/1 coupon
Dairy

.
Pantry Essentials Milk, 1 Gallon, ea – $2.79

Includes: 2%, 1% or Fat Free

    • B2G1 FREE Milk, Up to $4 Value wyb (2) Post Grape Nuts, Great Grains, Raisin Bran or Shredded Wheat, 10 oz or Larger or Grape Nuts Granola, 11 oz or Great Grains Snack Mix, 7.05 oz – 1-18-15 SS – (exp. 03/01/15)
    • $0.25/1 Milk – JingIt Rebate

Stacks With 

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $2.79
Final Price: $1.79
Buy 1; Use (1) $0.50/1 Checkout 51 rebate; (1) $0.25/1 JingIt rebate and (1) $0.25/1 Ibotta rebate; May Vary By Accounts
Home Supplies

.
Downy Unstopables, 9.7 oz – $4.99

Includes: Select Varieties

    • $2.00/2 Downy Unstopables Products; Excludes Trial and Travel Size; Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day
    • $2.00/1 Tide Pods, Gain Flings, Downy Unstopables, Bounce Burst, or Gain Fireworks; Excludes Tide Pods, 5 ct, Gain Flings, 5 ct, Trial and Travel Size, Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 1-11-15 RP – (exp. 02/28/15)
    • $3.00/2 Tide Pods, Gain Flings, Downy Unstopables, Bounce Burst, or Gain Fireworks; Excludes Tide Pods, 5 ct, Gain Flings, 5 ct, Trial and Travel Size, Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 1-11-15 RP – (exp. 02/28/15)
    • $1.00/1 Tide Pods; Gain Flings; Downy Unstopables; Bounce Burst or Gain Fireworks; Excludes Tide Pods, 5 ct, Gain Flings, 5 ct; Excludes Trial or Travel Size, Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 2-15-15 RP – (exp. 03/14/15)
    • $1.00/1 Tide Pods; Gain Flings; Downy Unstopables; Bounce Burst or Gain Fireworks; Excludes Tide Pods, 5 ct, Gain Flings, 5 ct; Excludes Trial or Travel Size, Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 2-15-15 RP – (exp. 03/31/15)
    • $2.50/2 Tide Pods; Gain Flings; Downy Unstopables; Bounce Burst or Gain Fireworks; Excludes Tide Pods, 5 ct, Gain Flings, 5 ct; Excludes Trial or Travel Size, Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 2-15-15 RP – (exp. 03/31/15)

Stacks With 

  • $3.00/3 Save $3 when you buy 3 or more Oxi Clean, 3 lb or 24 ct; Safeway Home Detergent, 100 oz liquid, 104 oz powder or 48 ct packs; Downy Unstopables, 9.7 oz; Downy Fabric Softener, 41 – 51 oz liquid or 105 – 120 ct sheets – (exp. 02/24/15)
Final Price: $1.99
Buy 3; Use (3) $2.00/1 coupons; stack with in store savings
Produce

.
Strawberries, 1 lb – $1.99

Includes: Select varieties

Click here to see the complete list

Safeway Coupon Deals 2/1 – 2/17 + $5 Friday!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

safeway-logo Here are your best Safeway Deals for this week! They have great buys on Whole Chicken, General Mills Cereal, S&W Beans, Skippy Peanut Butter, and more all week long! For $5 Friday you won’t want to miss the Quilted Northern Bath Tissue, Campbell’s Condensed Soup, Arm & Hammer Cat Litter and more!

TO MAKE YOUR PRINTABLE LIST, BE SURE TO CLICK BELOW TO SEE THE COMPLETE LIST WITH THE PRINT BOXES NEXT TO THE ITEMS.

**FYI: Check out our post “It’s Over: Safeway $5.00 Friday is back to ONLY being on FRIDAY!**

Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!

new dollar sign 2Deals with the Red dollar sign are the best deals!

unadvertised dealsDeals With the Green Cart are Unadvertised Deals!

Click here to see the complete list
$10 off your next shopping trip of $25 or more when you spend $50 or more on participating gift cards for your Valentine. Offer valid 2/11 – 2/17.
Multi-Item Deals
Buy 4 Participating Kellogg’s Items, Mix & Match, and Score a FREE Gallon of Milk; Limit 1 Gallon, up to $5.99, Excludes Organic

.
Kellogg’s Cereal, 5.3 – 24.8 oz – $2.50

Includes: Select varieties

Stacks With 

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $2.00
Final Price: $1.50
Buy 1; Use $0.50/1 Coupon (If included); stack with (1) JingIt rebate and (1) Ibotta rebate; May Vary By Account
Sale Valid Friday ONLY

.
Campbell’s Condensed Soup, 10.75 oz – $0.50

Includes: Chicken Noodle or Tomato

Final Price: $0.30
Buy 5; Use $1.00/5 Coupon
Bread & Bakery

.
Franz Bread, 24 – 26 oz – $2.49

Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $2.49
Final Price: $1.24
Buy 1; Use (1) $0.25/1 JingIt Rebate; stack with (1) $1.00/1 Snap rebate; May Vary By Account
Breakfast & Cereal

.
General Mills Chocolate Lucky Charms, 12 oz – $1.99

With Safeway Just 4U Clip or Click, Limit 4Includes: Select varieties

Stacks With 

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $1.24
Final Price: $0.74
Buy 1; Use $0.75/1 Coupon; stack with (1) Jingit Rebate and (1) Ibotta Rebate; May Vary By Accounts

.
Post Honey Bunches of Oats, 12.5 – 14.5 oz – $1.99

Includes: Select varieties

    • $1.00/1 Post Honey Bunches of Oats Whole Grain Honey Crunch, Whole Grain Vanilla or Apple Cinnamon Cereal, 14.5 oz or Larger – 2-8-15 SS – (exp. 03/22/15)

Stacks With 

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $0.99
Final Price: $0.49
Buy 1; Use (1) $1.00/1 coupon, stack with (1) JingIt Rebate and (1) Ibotta rebate; May Vary By Accounts
Meat, Poultry & Fish

.
Chicken, Whole Fryer, Fresh, per lb – $0.99

Includes: Foster Farms, Bone In, Local

Natural & Organic

.
Al Fresco Chicken Sausage, 12 oz – $3.99

Includes: Select varieties

Final Price: $1.99
Produce

.
Asparagus, Green, per lb – $1.48

Includes: Standard or Large

Refrigerated

.
Silk Almond Milk, 64 oz – $3.00

Includes: Select varieties

Final Price: $2.00
Buy 1; Use (1) $1.00/1 coupon
Click here to see the complete list

Safeway Coupon Deals -2/4 – 2/10 + $5 Friday!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

safeway-logo Here are your best Safeway Deals for this week! They have great deals on Nutella Spread, Finish Dishwasher Detergent, Yoplait Yogurt, Tropicana Orange Juice and more all week long! For $5 Friday you won’t want to miss the 7-UP or Dr. Pepper 12 packs, Breyers Ice Cream, General Mills Cereal and much more that’s available Friday only!

TO MAKE YOUR PRINTABLE LIST, BE SURE TO CLICK BELOW TO SEE THE COMPLETE LIST WITH THE PRINT BOXES NEXT TO THE ITEMS.*

*FYI: Check out our post “It’s Over: Safeway $5.00 Friday is back to ONLY being on FRIDAY!**

Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!

new dollar sign 2Deals with the Red dollar sign are the best deals!

unadvertised dealsDeals With the Green Cart are Unadvertised Deals!

Click here to see the complete list
Save 10% Off Groceries when you get your flu shot. Age restrictions apply. See store for details.
Multi-Item Deals
Buy 2 participating products, get $6 OFF Instantly

.
Finish Auto Dish Detergent, 45 – 60 ct – $9.99

Includes: Select varieties

  • $2.15/1 Finish Powerball, Gelpacs, or Quantum, 12 ct or Higher; Excludes Promotional Bundle Packs; Limit 2 Like Coupons In Same Shopping Trip – 1-4-15 SS – (exp. 02/07/15)
Final Price: $4.84
Buy 2; Use (2) $2.15/1 coupons
Beverages

.
Tree Top Apple Juice, 64 oz – $1.77

Includes: Select varieties

.
Tropicana Orange Juice, 59 oz – $3.00

Includes: Select varieties

    • $1.00/1 Tropicana Trop50 Orange Juice, 59 oz – 1-11-15 SS – (exp. 03/15/15)

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $2.00
Final Price: $1.75
Buy 1; Use (1) $1.00/1 coupon ; stack with (1) $0.25/1 Ibotta Rebate; May Vary By Account
Bread & Bakery

.
Oroweat Variety Bread, 24 oz – $2.99

Includes: Select varieties

    • $0.50/1 Oroweat Sliced Bread or Sandwich Thins Rolls Products; DND – 1-18-15 SS – (exp. 04/30/15)

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $2.49
Final Price: $2.24
Buy 1; Use (1) $0.50/1 coupon; stack with (1) $0.25/1 Jingit Rebate; May Vary By Account
Condiments, Spice & Baking

.
Nutella Hazelnut Spread, Ferrero, 13 oz – $2.99

Includes: Select varieties

Final Price: $0.99
Buy 1; Use (1) $2.00/1 coupon
Dairy

.
Milk, Pantry Essentials, per gallon – $2.79

Includes: 2%, 1% or Fat Free

    • B2G1 FREE Milk, Up to $4 Value wyb (2) Post Grape Nuts, Great Grains, Raisin Bran or Shredded Wheat, 10 oz or Larger or Grape Nuts Granola, 11 oz or Great Grains Snack Mix, 7.05 oz – 1-18-15 SS – (exp. 03/01/15)

Stacks With 

Stacks With 

Stacks With 

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $2.79
Final Price: $0.79
Buy 1; Use (1) $1.00/1 Snap Rebate; Stack with (1) $0.50/1 Checkout 51 Rebate and (1) $0.25/1 Ibotta Rebate and (1) $0.25/1 Jingit Rebate; May Vary By Accounts

.
Yoplait Yogurt, 6 oz – $0.50

Includes: Select varieties

  • $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups; Includes Original, Light, Light Thick & Creamy, Thick & Creamy, Whips or Lactose Free – 1-4-15 SS – (exp. 02/28/15)
  • $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups – 1-4-15 SS – (exp. 02/28/15)
  • $1.00/10 Yoplait Yogurt Cups – 1-4-15 SS – (exp. 02/28/15)
Final Price: $0.40
Buy 1; Use (1) $1.00/10 coupon
Natural & Organic

.
Oranges, Navel, Organic, ea – $1.49

Includes: USDA Choice

Produce

.
Kiwi, ea – $0.50
Refrigerated

.
Blue Diamond Almond Breeze Almond Milk, 64 oz – $3.19

Includes: Select varieties

  • $0.55/1 Blue Diamond Chilled or Shelf Stable Almond Breeze Almondmilk, 32 oz or Larger – 1-18-15 SS – (exp. 03/18/15)
  • $1.00/1 Blue Diamond Chilled or Shelf Stable Almond Breeze Almondmilk, 32 oz or Larger – 1-18-15 SS – (exp. 03/18/15)
Final Price: $2.19
Buy 1; Use (1) $1.00/1 coupon
Click here to see the complete list

Woo hoo! Best Foods Mayonnaise For Only $1.38 at Safeway!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

best foods rite aid

Best Foods Mayonnaise is the only brand of mayo we will eat at our house so I was thrilled to see that we can score Best Food Mayonnaise for only $1.38 a jar this week at Safeway! This deal expires tomorrow, so run in and get it while you can!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

Safeway through 2/3:

Buy (2) Best Foods Mayonnaise 30 oz, $2.88 With In-ad Coupon (Limit 8)
-(2) $0.50/1 Hellmann’s or Best Foods Mayo, 30 oz or Larger; Maximum 2 Identical Coupons Allowed In Same Shopping Trip – 1-25-15 RP (exp 02/22/15)
Pay: $4.76 OOP
Get Back a $2.00 Catalina WYB 2 Best Foods Items through 2/3
Final Price: $2.76 for both or only $1.38 each! 

You won’t want to miss the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re there! We have been finding some terrific buys this week!

best foods at safeway

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!

Awesome Cat Litter Deal at Safeway! Fresh Step Lightweight Extreme Just $5.99 a Box!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

fresh step

Safeway has a terrific new deal out for us today for those of us with kitties in the house! We can score boxes of Fresh Step Lightweight Extreme Cat Litter for only $5.99 a box! This is pretty spendy litter, and Fresh Step if my favorite brand so I am definitely stocking up!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

Safeway through 2/3:

Fresh Step Lightweight Extreme Cat Litter 15.4 lb, $7.99 With In-ad Coupon (Limit 4-This is equivalent to a 22 lb box of regular cat litter) 
-$2/1 Fresh Step Lightweight Extreme Cat Litter 15.4 lb Printable Coupon (Zip code 77477 if you aren’t seeing it)
Final Price: $5.99 each! 

You won’t want to miss the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re there! We have been finding some terrific buys this week!

fresh step

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!

HOT BUY! Snuggle Fabric Softener Liquid 96 oz or Sheets 230 ct Only $1.50 at Safeway!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

snuggle deal

Reader Rachel let us know that Safeway has an amazing deal on Snuggle Fabric Softener this week! We can score the big bottles for only $2 with the $5 Friday Price! Lucky for us, $5 Friday is running through SUNDAY 2/1 this week, so we have all the way until Sunday to run in and get this! Woo hoo!!

**Please note, this may not be tagged at your store because the Buy (2) Save $6 is not being advertised yet. Be sure you ring a couple up if you don’t see it tagged, you ask if they will give you a rain check if they are out because the promo is said to be running through February 10th!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

safeway friday

Check this amazing deal out!

Safeway through 2/1:

Buy (2) Snuggle Fabric Softener 96 oz Liquid or 230 ct Sheets @ $5.00
Save $6.00 Instantly wyb 2 participating products (Snuggle has been confirmed as included, see image below)
-(2) $0.50/1 Snuggle Product
OR $0.50/1 Snuggle Product – 1-4-15 RP (exp 02/15/15)
Final Price: $1.50 each WYB 2 for the big packages! WOW!

Be sure to check out the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re there! We have been finding some terrific buys this week!

Snuggle

Thanks so much for sharing this image from the checkout for us showing the instant savings Rachel and letting me know about this amazing deal!!

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!

Safeway $5 Friday Extended This Week! Grab Your $5 Friday Deals Today Through Sunday!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

safeway friday

Yippee! This week Safeway has extended $5 Friday! That means that today through Sunday you can score the $5 Friday Deals! I believe this is only a 1-time thing for this weekend because it’s Super Bowl weekend, but it would be nice if they extended this permanently again. We will be keeping an eye out to see what they do next week! :)

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

A few of my favorite $5.00 Friday Deals are:

Capri Sun Drink, 10 pk 6 oz – $1.67

- $1.00/2 Ben & Jerry’s Ice Cream or Frozen Yogurt, pt; Maximum 2 Identical Coupons In Same Shopping Trip
Final Price: $2.00 each

General Mills Cheerios, 12 oz – $1.67
- $0.50/1 General Mills Original Cheerios Cereal- $0.50/1 General Mills Original Cheerios Cereal
OR $1.00/3 General Mills Big G Cereals; Includes Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reese’s Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, Dora The Explorer, Hershey’s Cookies ‘n Creme, SpongeBob Square Pants, Oatmeal Crisp, Raisin Nut Bran, and Basic 4 – 1-4-15 SS – (exp. 02/14/15)
Submit for - $0.25/1 Breakfast Cereal, 12 oz box or larger; Ibotta Rebate
Final Price: $0.92

Arm & Hammer Cat Litter, 9 – 20 lb – $5.00
- $1.50/1 Arm & Hammer Cat Litter
Final Price: $3.50 each

And MUCH MORE!!

Be sure to check out the full list of Safeway Coupon Deals for the rest of the $5.00 Friday deals in a printable list, PLUS the rest of the deals for the week before you leave for the store! You won’t want to miss anything while you’re there!

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!

Stock up on Chex Mix for only $.75 at Safeway!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

Chex-Mix

Safeway has Chex Mix on sale again!  Grab them for just $0.75 each with this coupon and sale stack!  That’s my stock up price for Chex Mix!  These are great for keeping on hand for snacks and for kids’ lunches, etc.

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

Safeway through 2/3:

Chex Mix or Bugles $1 
-$0.50/2 Chex Mix, Chex Mix Muddy Buddies, Chex Mix Popped, Chex Mix Xtreme, Chex Chips, Bugles Corn Snacks, Gardetto’s Snack Mix or Green Giant Veggie Snacks Chips, Puffs or Fries, 3.7 oz bags or Larger
OR $0.50/2 General Mills Chex Mix Regular, Popped, Muddy Buddies, or Xtreme, 3.7 oz or Larger; Bugles, Gardetto’s or Green Giant Veggie Snacks – 1-4-15 SS (exp 02/28/15)
OR $0.50/2 General Mills Snacks, Chex Mix Muddy Buddies, Popped, Xtreme, Chips, Bugles Corn Snacks, Gardetto’s Snack Mix, or Green Giant Veggie Snacks, 3.7 oz or Larger – 1-25-15 SS (exp 03/21/15)
Final Price: $.75 each WYB 2! 

When we see awesome coupons like this, I am very glad that I subscribe to the Couponer’s Special from our local newspaper! I get 5 Sunday papers with all of the coupons I need for one low price! If you are in the Coeur d’Alene, Bonners Ferrry, or Spokane area, check out the Couponer’s Special for your area and get the coupons you need for less!

Be sure to check out the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re at the store! You won’t want to miss anything while you’re there!

chex-mix-sw

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!