Safeway Coupon Deals 4/1 – 4/7 + $5 Friday!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

safeway-logo Here are your best Safeway Deals for this week! They have great buys on Betty Crocker Cake Mix, Skippy Peanut Butter, Welch’s Fruit Snacks, C&W Vegetables, and much more all week long! For $5 Friday you won’t want to miss the PF Chang’s Home Meal for Two, 7UP 24-packs, Kellogg’s Cereal, Lance Sandwich Crackers and more that are available Friday only!

TO MAKE YOUR PRINTABLE LIST, BE SURE TO CLICK BELOW TO SEE THE COMPLETE LIST WITH THE PRINT BOXES NEXT TO THE ITEMS.

**FYI: Check out our post “It’s Over: Safeway $5.00 Friday is back to ONLY being on FRIDAY

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!

new dollar sign 2Deals with the Red dollar sign are the best deals!

unadvertised dealsDeals With the Green Cart are Unadvertised Deals!

Click here to see the complete list
Multi-Item Deals
Sale Valid Friday April 3rd ONLY

.
P.F. Chang’s Home Meal for Two, 22 oz – $5.00

Includes: Select varieties

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $4.00
Final Price: $2.25
Buy 1; Use (1) $1.00/1 coupon; stack with (1) $1.75/1 Snap rebate; May Vary By Account
Condiments, Spice & Baking

.
Safeway Kitchens Preserves, 18 oz – $1.79

With Safeway Just 4U Clip or Click, Limit 4Includes: Select varieties

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $1.79
Final Price: $1.04
Buy 1 Preserves AND 1 Skippy Peanut Butter; Use (1) $0.25/1 Ibotta and (1) $1.00/1 Snap Rebate; May Vary By Account

.
Skippy Peanut Butter, 15 – 16.3 oz – $1.79

With Safeway Just 4U Clip or Click, Limit 4Includes: Select varieties

Stacks With 

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $1.24
Final Price: $0.49
Buy 1 Preserves AND 1 Skippy Peanut Butter; Use (1) $0.55/1 coupon; stack with(1) $0.25/1 Ibotta and (1) $1.00/1 Snap Rebate; May Vary By Account
Cookies, Snacks & Candy

.
Welch’s Fruit Snacks, 10 ct – $2.00

Includes: Select varieties

Final Price: $1.00
Buy 1; Use (1) $1.00/1 coupon
Dairy

.
I Can’t Believe It’s Not Butter! Spread, 8 – 16 oz – $2.00

Includes: Select varieties

Final Price: $1.00
Buy 1; Use (1) $1.00/1 coupon

.
Precious String Cheese, 10 – 12 oz – $3.00

Includes: Select varieties

    • $1.00/1 Precious Stringsters or Sticksters Snack Cheese, 10 oz or Larger; DND – 1-11-15 SS (exp. 04/30/15)

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $2.00
Final Price: $1.50
Buy 1; Use (1) $1.00/1 coupon stack with (1) $0.50/1 JingIt rebate; May Vary By Account
Frozen Foods

.
C&W Frozen Vegetables, 11 – 16 oz – $1.67

Includes: Select varieties

Final Price: $0.67
Buy 1; Use (1) $1.00/1 coupon (if included)
Grains, Pasta & Sides

.
Ragu Pasta Sauce, 16 – 26 oz – $1.19

With Safeway Just 4U Clip or Click, Limit 6Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $1.19
Final Price: $0.94
Buy 1; Use (1) $0.25/1 Ibotta Rebate; May Vary By Account

.
Safeway Kitchens Pasta, 12 – 16 oz – $0.79

Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $0.79
Final Price: $0.52
Buy 1; Use (1) $0.25/1 Ibotta Rebate; May Vary By Account
Produce

.
Strawberries, 2 lb – $2.99
Out-of-Pocket Price: $2.99
Final Price: $2.74
Buy 1; Use (1) $0.25/1 Shrink Rebate; May Vary By Account
Click here to see the complete list

Wow! Dole Canned Pineapple Chunks Only $.26 at Safeway!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

Wow! Dole Canned Pineapple Chunks Only $.26 at Safeway!

This is a great find at Safeway that reader Alysia sent over! You can score 2 cans of the Dole Pineapple Chunks for just $.26 each. Just by printing out and using the $1.00/3 coupon, then submitting for a SNAP rebate for EACH can bought!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

Safeway Coupon Deal:

Buy (6) Dole Canned Pineapple Chunks 8 oz, $1.09
Use (2) $1.00/3 Dole Canned Pineapple Printable Coupon
Submit for (6) $.50/1 SNAP Rebate (EACH can you buy)
Final Price: $.26 each WYB 6!!

You won’t want to miss the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re at the store this week!

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!

Wow! Kleenex Facial Tissue Only $.50 at Safeway!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

Wow! Kleenex Facial Tissue Only $.50 at Safeway!

Next time you’re out at Safeway be sure to check out your tissue aisle for this awesome deal! Kleenex Facial Tissues are on sale this week for just $1, plus if you can find it there is a $.50/1 blinkie coupon. So you’ll only pay $.50 for a box of tissues!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

Safeway through 03/31:

Kleenex Tissues, $1.00
-$.50/1 Kleenex Facial Tissue Blinkie Coupon
Final Price: $.50

You won’t want to miss the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re there! We have been finding some terrific buys this week!

Wow! Kleenex Facial Tissue Only $.50 at Safeway!

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!

Safeway Clearance Deal: FREE Speed Stick Gear Deodorant!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

Safeway Clearance Deal: FREE Speed Stick Gear Deodorant!

While you’re out this week be sure to check out your Safeway for this great find on Speed Stick Gear Deodorants! These are possibly on clearance right now, plus they are on sale for $3.99 through 3/31! Then it’ll also take 50% off of that (which is the $2 store coupon on the receipt below). Plus you’ll want to print out the new coupon for $2/1 that just came out making these FREE!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

Safeway through 3/31:

Speed Stick Gear, $3.99 + 50% Off for Clearance
-$2.00/1 Speed Stick GEAR Deodorant, Antiperspirant, or Body Spray; Excludes 1.8 oz and 0.5 oz Trial Size Printable Coupon
Final Price: FREE!

You won’t want to miss the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re there! We have been finding some terrific buys this week!

Safeway Clearance Deal: FREE Speed Stick Gear Deodorant!

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!

Bigger 16 oz Bottles of Finish Jet Dry For Just $5.49 at Safeway!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

finish jet dry image

Safeway shoppers, you can grab the bigger 16 oz bottles of Finish Jet Dry for just $5.44 this week! This is twice as big as the 8 oz bottles we usually see sales on, so this is a nice price for this size!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

Safeway through 3/31:

Finish Jet Dry 16 oz, $5.99
-$0.50/1 Finish Jet-Dry Rinse Aid – 3-29-15 SS
Final Price: $5.49 each! 

You won’t want to miss the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re there! We have been finding some terrific buys this week!

finish sw

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!

Great Deal! Nivea Lip Care Only $.99 at Safeway!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

Great Deal! Nivea Lip Care Only $.99 at Safeway!

Stock up on lip care! Safeway has a deal this week with Nivea Lip Care, they’re B2G1 at $2.99 each! When you use your $3/2 insert coupon you’ll pay just $.99 each for 3!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

Safeway through 03/31:

Buy (3) Nivea Lip Care, $2.99 each Buy Two Get One Free
-$3.00/2 Nivea Lip Care Products – 3-15-15 SS; Includes 0.59 Tin, 0.17 oz Stick or 3 oz Tube (exp 04/11/15)
Final Price: $.99 each WYB 3! 

You won’t want to miss the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re there! We have been finding some terrific buys this week!

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!

Healthy Snacks! Yoplait Greek Yogurts Just $.80 at Safeway!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

Snack Time! Yoplait Greek Yogurts Just $.80 at Safeway!

Do you like to keep healthy snacks on hand? If you said, yes be sure and head into Safeway were you can pick up Yoplait Greek Yogurt for only $.80! Yoplait Greek is one of my favorites! They have great flavor! Plus if you are watching your calories, you can grab the Yoplait Greek 100 for the same price!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

Safeway:

Buy (5) Yoplait Greek or Greek 100 Yogurt, $1.00 
-$1.00/5 Yoplait Greek, Yoplait Greek 100, OR Yoplait Greek 100 Whips! Printable Coupon
Final Price: $.80 each WYB 5!

You won’t want to miss the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re there! We have been finding some awesome deals this week!

yoplait greek sw

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!

Tide Detergent Just $4.99 Each at Safeway this Week!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

tide detergent (1)Safeway shoppers can get Tide Detergent for less than $5 this week! I know some of you love your Tide! It’s definitely something you don’t want to pay full price for! :)

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

Safeway through 3/31:

Tide Laundry Detergent (42 oz – 46 oz), $5.99
$1.00 off Tide Detergent (40 oz or larger) Printable Coupon
Final Price: $4.99 each!

You won’t want to miss the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re there! We have been finding some terrific buys this week!

tide-sw

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!

Weight Watchers Smart Ones Just $1.20 Each!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

Smart-Ones-Aug-13298eb604-de82-48ec-b3c2-106eb5175f28

If you are looking for a quick meal on the run without the added calories, this is the deal for you! This week at Safeway, you can get Smart Ones for just $1.20 each!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

Safeway through 3/31:

Buy (3) Weight Watchers Smart Ones, $2.00 each
-$2.00 off $5.00 Weight Watchers products Printable Coupon
Final Price: $1.33 each WYB 3!
*FYI: I printed this coupon and it does not exclude Smart Ones or list a specific Weight Watchers item on it despite Smart Ones not being pictured.

Don’t forget to check out the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re at the store! There are some great deals this week!

weight watchers smart ones

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!

Snacks for Less! Nutri-Grain Bars Just $1.49 at Safeway!

The links in the post below may be affiliate links. Read the full disclosure.

nutri grain amazon

Stock up on snack food for the kids at Safeway this week, with this new $1.00 off TWO Kellogg’s Nutri Grain Bars Printable Coupon! These are part of the Buy 4 promo, so you are getting instant savings when you buy 4 boxes to stack with this coupon!

**Be sure to join our Safeway Deals & Coupons Group on Facebook if you haven’t joined yet so you can connect with other Safeway Couponers, and always know what the best deals are!**

Safeway through 3/31:

Nutri Grain Cereal Bars, $1.99 wyb 4 (Must Buy 4 for sale price)
$1.00 off TWO Kellogg’s Nutri Grain Bars Printable Coupon
Final Price: $1.49 each WYB as part of promo! 

You won’t want to miss the rest of the Safeway Weekly Coupon Deals you can pick up while you’re there! We have been finding some awesome deals this week!

nutri grain sw

Have you checked out the rest of our Coupon Deals? Also be sure to follow us on Facebook to stay up to date. You can also follow us on Twitter, Pinterest and G+!

Social media not your thing? No worries you can sign up for our daily email and have the deals sent right to your inbox!